hero image
dppi
3 ó

Időzített bomba ketyeg a montreali F1-es pálya alatt

A Kanadai Nagydíj szervezői körül kirobbant pénzügyi botrány az F1-es verseny jövőjét fenyegeti.

A Kanadai Nagydíj megrendezése komoly veszélybe került, miután a montreali Le Journal de Montréal napvilágra hozta a verseny szervezőinek, a Société du parc Jean-Drapeau-nak (SPJD) kifogásolható pénzügyi gyakorlatát. A szervezőbizottság tagjai az elmúlt 15 hónapban jelentős közpénzeket fordítottak nemzetközi utazásokra, amelyeket állításuk szerint szakmai tapasztalatszerzés céljából tettek.

Az SPJD képviselői többek között az Ausztrál Nagydíjra, Monzába és a tavalyi Mexikói Nagydíjra is ellátogattak azzal az indokkal, hogy tanulmányozzák más versenyek gyakorlatát és kapcsolatot építsenek a különböző promóterekkel. Az utazások egyenként 5000-11500 kanadai dollárba kerültek, ugyanakkor a közérdekű adatigénylésekre adott válaszokban nem derült ki sem a résztvevők kiléte, sem az utak konkrét eredménye.

Vitatható magyarázatok és növekvő költségek

Marylène Kirouac, az SPJD vezetői tanácsadója egy elektronikus levélben azzal védekezett, hogy az utazások célzottan olyan versenyhelyszínekre irányultak, amelyek hasonló adottságokkal rendelkeznek, mint Montreal. A tanácsadó szerint ezek a tanulmányutak egy olyan szakmai közösség kialakítását segítették elő, amely hozzájárul ahhoz, hogy a montreali verseny példaértékű és hatékonyan menedzselt eseménnyé váljon, azonban mindennek kézzelfogható eredményei egyelőre nem mutatkoznak.

Véronique Doucet vezetése alatt az SPJD kiadásai és személyzeti állománya jelentősen megnövekedett. A hóeltakarítási iparágban ismertté vált Martin Savard kinevezése F1-es eseményigazgatóként - aki már a hatodik igazgató Doucet irányítása alatt - szintén kritikákat váltott ki, különösen annak fényében, hogy a paramunicipiális szervezetek gazdálkodásában nagyobb szigorra lenne szükség a korábbi montreali közpénzbotrányok után.

A 2024-es katasztrofális versenyrendezés

A tavalyi Kanadai Nagydíjat súlyos szervezési hiányosságok jellemezték. A nézők végeláthatatlan sorokban várakoztak a bejáratoknál, az ideiglenes lelátók és nézőterek állapota kifogásolható volt, miközben a VIP-részlegek működtetése sem felelt meg az elvárásoknak. A helyzetet tovább súlyosbította az esős időjárás, amely több területen áradásokat okozott, a szervezők pedig nem tudtak hatékonyan reagálni a kialakult helyzetre.

A szurkolók, akik közül többen akár 1500 kanadai dollárt is fizettek a VIP-jegyekért, a közösségi médiában fejezték ki elégedetlenségüket a színvonaltalan lebonyolítás miatt. A csapatok paddockhoz való hozzáférése akadozott, míg a helyi szponzorok az esemény kereskedelmi értékének csökkenésétől tartanak.

Átláthatósági problémák és bizonytalan jövő

Julien Hénault-Ratelle, a montreali városháza ellenzéki képviselője szerint a 2024-es verseny lebonyolítása világszerte rontotta a város megítélését. Az SPJD az F1-gyel kapcsolatos igazgatótanácsi ülések jegyzőkönyveit jelentősen cenzúrázta, amit Monique Dumont információszabadsági szakértő elfogadhatatlannak nevezett.

A Kanadai Nagydíj szerződése ugyan 2031-ig szól, azonban a Liberty Media számára kiemelten fontos a versenyek kifogástalan és átlátható lebonyolítása. A tavalyi problémák és a most kirobbant botrány tükrében a verseny jövője a szerződésben foglalt határidő előtt is veszélybe kerülhet, különösen annak fényében, hogy számos új helyszín szeretne bekerülni az F1-es versenynaptárba.

AJÁNLATOK A CÍMLAPRÓL