A Nemzetközi Automobil Szövetség elnöke megkérdőjelezte a költségvetési limit létjogosultságát a sorozatban.

A Forma-1 jelenlegi irányítása szempontjából meghatározó szakaszhoz érkezhet a sportág, miután Mohammed Bin Szulajm, a Nemzetközi Automobil Szövetség elnöke alapjaiban kérdőjelezte meg a 2021-ben bevezetett költségvetési sapka rendszerét.

A Miami Nagydíj hétvégéjén az Associated Pressnek nyilatkozva a sportvezető nemcsak aggályait fejezte ki a szabályozással kapcsolatban, hanem annak esetleges megszüntetését is felvetette.

A 2025-ös szezonban 140,4 millió dollárban maximalizált költségvetési keretet eredetileg azzal a céllal vezették be, hogy kiegyenlítettebbé tegyék a mezőnyt a kisebb és nagyobb költségvetésű csapatok között. A szabályozás azonban bin Szulajm szerint jelentős terhet ró a szövetségre.

"Megvizsgáltam a költségvetési sapkát, ami folyamatos fejfájást okoz az FIA-nak. Felmerül a kérdés, mi értelme van ennek az egésznek? Őszintén szólva nem látom a szabályozás létjogosultságát" – mondta az elnök.

Az FIA vezetőjének állásfoglalása nem független attól a vitától, amely a Miami Nagydíjon bontakozott ki a Red Bull és a Mercedes között. A konstruktőri címvédő óvást nyújtott be George Russell ellen, akit a sárga zászlós szabályok megsértésével vádoltak, ám a versenybírók elutasították a kezdeményezést, így a brit pilóta megtarthatta harmadik helyezését.

A helyzet nyomán Zak Brown felvetette, hogy az óvást benyújtó csapatoknak pénzügyi letétet kellene elhelyezniük, amit csak akkor kapnának vissza, ha az állításaik beigazolódnak. A McLaren vezetője szerint amennyiben az óvás alaptalannak bizonyul, a letét összegét a költségvetési sapkából kellene levonni, ezzel is visszatartva a csapatokat az alaptalan vádaskodástól.

Bin Szulajm egyetértett a pénzügyi letét gondolatával, ugyanakkor a költségvetési sapkával való összekapcsolást már fenntartásokkal fogadta. "Nem lehet csak úgy vádaskodni írásos panasz nélkül. Ha valaki óvást nyújt be, azért fizetnie kell" – nyomatékosította álláspontját az FIA elnöke.

AJÁNLATOK A CÍMLAPRÓL