A Ferrari monacói versenyzőjének autóján váratlanul aktiválódott a DRS-rendszer egy gyors kanyarban a Bahreini Nagydíjon.

A 2025-ös Bahreini Nagydíj eseményeit alapjaiban határozta meg a DRS-rendszerek megbízhatóságának kérdése, miután több versenyző is szembesült a mozgatható hátsó szárny váratlan működésével. Az eredetileg George Russell esetével foglalkozó versenybírók figyelmét egy újonnan előkerült videófelvétel terelte Charles Leclerc hasonló incidensére, amely minden eddiginél komolyabb veszélyhelyzetet teremtett a pályán.

A közösségi médiában megosztott felvételen jól látható, amint Leclerc SF-25-ös versenyautóján a DRS-rendszer egy gyors kanyar közepén aktiválódott, miközben közvetlenül mögötte Lando Norris McLarenje követte. 

A képkockánként elemzett felvételek tanúsága szerint a hátsó szárny nyitott állapota mindössze egy másodpercnél rövidebb ideig tartott, majd azonnal visszazáródott, ugyanakkor ez a rövid időtartam is elegendő lehetett volna egy súlyos baleset kialakulásához.

Szabályozási kérdések és technikai háttér

Az eset különös jelentőséggel bír, mivel a DRS-rendszer működését elvileg az FIA által szabályozott vezérlőegység felügyeli. Noha feltételezhető, hogy Leclerc véletlenül nyomhatta meg a DRS-aktiváló gombot, a rendszer tervezési paraméterei szerint ilyen helyzetben nem szabadna működésbe lépnie. A szakértők szerint az eset kivizsgálása elengedhetetlen mind a Ferrari, mind pedig az FIA részéről.

A bahreini esemény aggasztó párhuzamot mutat a mindössze tíz nappal korábban, a Japán Nagydíj második szabadedzésén történt esettel, amikor Jack Doohan szenvedett balesetet. Az ausztrál pilóta akkor emberi mulasztás miatt hagyta aktiválva a DRS-t az első kanyarban, tévesen bízva a szimulátoros tapasztalataiban. 

Leclerc szerencséjére a bahreini incidens nem vezetett hasonló következményekhez, a történtek azonban rávilágítanak a rendszer további finomhangolásának szükségességére.

A Ferrari mérnökei és az FIA szakemberei már megkezdték az eset részletes elemzését, különös tekintettel a biztonsági protokollok esetleges hiányosságaira. A vizsgálat eredményei várhatóan jelentős hatással lesznek a DRS-rendszerek jövőbeli szabályozására és működési paramétereinek meghatározására.

AJÁNLATOK A CÍMLAPRÓL